FEDERASYON BAŞKANIMIZ

Yeni Sayfa 1

Türkiye Curling Federasyonu Başkanımız Prof.Dr. Kenan ŞEBİN’ biyografisi…

Akademik Öz Geçmişi

Kenan ŞEBİN 01 Mayıs 1971 tarihinde Erzurum’da doğdu.

1983 yılında Erzurum 50. Yıl İlkokulundan, 1986 yılında Erzurum Şair Nefi Ortaokulundan, 1989 yılında ise Erzurum Atatürk Lisesinden mezun oldu.

Daha sonra Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden 1996 yılında mezun olan Kenan ŞEBİN, yüksek lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme bölümünde, doktora eğitimini ise Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri Fakültesinde Spor Yönetimi alanında tamamladı.

Askerlik vazifesini Yedek Subay olarak yerine getiren Kenan ŞEBİN, 1998-2000 yılları arasında Erzurum İmam Hatip Lisesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yaptı.

2000 yılındaAtatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Kenan ŞEBİN, 2010 yılında “Erzurum Kış Sporları Turizmi ile İlgili Yöre Halkının Tutum ve Beklentileri” isimli tez ile doktorasını bitirerek Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır.

Genel olarak spor yönetimi, sporda psikososyal alanlar ve spor tarihi konularında nitelikli akademik çalışmalar yapan Kenan Şebin 2015 yılında doçentlik ünvanını elde etmiş ve 2021 yılında Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında “Profesör” kadrosuna atanmıştır.

Sportif Öz Geçmişi

Prof. Dr. Kenan ŞEBİN spor hayatına 1982 yılında henüz ilkokul dönemlerindeyken başladı.

1982 – 1996 yılları arasında Atletizm ve Kayaklı Koşu ile ilgilendi. Lisanslı sporcu olarak birçok müsabakaya katıldı.

Atletizm branşında Milli Sporcu olarak birçok kez ülkemizi temsil etti.

Bir kış sporu olan Curling’in Türkiye’de gelişmesi için özverili çalışmalar yürüten Prof. Dr. Kenan ŞEBİN, 2010 yılında Curling antrenörlük belgesi alarak Türkiye’nin ilk Curling antrenörlerinden oldu.

Daha sonra Curling sporunun üniversiteler üzerinden yaygınlaştırılması gerektiğini savunarak yaptığı girişimler sonucunda Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Curling sporunu ders olarak vermeye başladı.

2011 yılında Erzurum’un ev sahipliğinde yapılan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarında Açılış ve Kapanış Direktörü olarak görev yaptı.

2013 yılında Türkiye’de yapılan 20 Yaş Altı Dünya Futbol Şampiyonasında gönüllüler organizasyonunda yönetici olarak görev yaptı.

2015 yılında Türkiye’de Curling sporunun ilk “Federasyon Başkanı” oldu.

2015 yılından başlayarak Türkiye Curling Federasyonu Başkanı olarak Curling sporunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında bayraktarlık görevini yürütmektedir.

 

Curling sporunun beşiği olarak tanınmış olan ülkelerle kıyaslandığında onlardan 1 asır sonra tanışmış olduğumuz curling branşında Prof. Dr. Kenan Şebin’in Başkanlığını yürüttüğü federasyon 2015 – 2022 yılları arasında uluslararası alanda birçok başarı kazanmıştır.

 

2015 Avrupa Gençler Şampiyonası Kadın Takım 2. / Erkek Takım 3.

2016 Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları Karışık Takım 8.

2016 Dünya Karışıklar Şampiyonası Karışık Takım 9.

2017 Dünya Gençler (B) Şampiyonası Kadın Takım ve Erkek Takım 2.

2017 EYOF Erzurum Kadın Takım 2. / Erkek Takım 4.

2018 Dünya Karışıklar Şampiyonası Karışık Takım 5.

2018 Avrupa (B) Curling Şampiyonası Kadın Takım 2.

2019 Avrupa (B) Curling Şampiyonası Kadın Takım 2. / Erkek Takım 4.

 

Eserler;

Prof. Dr. Kenan ŞEBİN’in makale ve bildirileriyle beraber “Sporda Evrensel Kavram ve Fair Play”, “Sporda Şiddetin Boyutları”, “Spor ve Turizm İlişkisi”, “Karda Başbar Bir Organizasyonun Anatomisi” isimli kitapları, “Curling” adında kitap çevirisi ve “Curling 1” ve “Curling 2” kitap editörlüğü şeklinde eserleri bulunmaktadır.

Başkanımız evli ve 2 çocuk babasıdır.