Bakan Yardımcıları

Dr. Enes Eminoğlu

Bakan Yardımcısı

 

İstanbul, Fatih'te doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı.

Uluslarası İşletme Bölümü lisans (2008) ve yüksek lisans (2010) eğitimlerini sırasıyla İngiltere de University of Wales ve University of East London’ da tamamladıktan sonra İskenderun Teknik Üniversitesinde Kuşak-Yol Projesinin Türkiye Lojistik Sektörü üzerine etkileri konusunda doktora (2022) eğitimini tamamladı.

Dr. Eminoğlu, ayrıca 2014 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Bölümünden mezun oldu.

Lise yıllarından itibaren Türkiye'deki ve yurtdışındaki çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gençlik çalışmalarına katılan Enes Eminoğlu, Türkiye'nin 81 ili ve 600’den fazla ilçesinde seminerler, konferanslar ve sivil toplum faaliyetleri ile gençlere yönelik çalışmalar yürüttü. Ayrıca, kendi uzmanlık alanında makaleler ve yazılar kaleme aldı.

Dr. Eminoğlu, gençlik çalışmaları kapsamında yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD), İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Teşkilatı ve Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (TGSP) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında farklı görevler üstlendi.

2014 yılında Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) kuruluşuyla beraber sırasıyla ikişer yıl Strateji Geliştirme Koordinatörü ve Teşkilat Koordinatörü olarak görevler üstlendikten sonra 2018 yılında TÜGVA Genel Başkanı olarak seçildi ve bu görevini 4 yıl sürdürdü. Halen TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu ve Mütevelli Heyeti üyeliği devam etmektedir.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olarak gösterilmesinin ardından 21 Haziran 2023'te Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.

İleri seviyede İngilizce ve temel düzeyde Arapça bilen Dr.Enes Eminoğlu evli ve 3 çocuk babasıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Prof. Dr. Halis Yunus ERSÖZ

Bakan Yardımcısı

 

1968 yılında Karabük’te doğdu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olan Ersöz, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Mesleki kariyerine 1993 yılında İstanbul Üniversitesi  Sosyal Siyaset ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak başlayıp sırasıyla, 2000 yılında Dr. Araştırma Görevlisi, 2005 yılında Doçent ve 2010 yılında da Profesör oldu.

1997-1998  yıllarında  Cornell Üniversitesi, Endüstri ve Çalışma İlişkileri Okulunda misafir araştırmacı olarak bulundu.

2009-2011 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ve 2011-2013 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 2013-2015 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanlığı, 2015-2019 yılları arasında aynı üniversitede Rektör yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Yayımlanan 8 kitabı ve 50’nin üzerinde ulusal ve uluslar arası hakemli dergilerdeki makaleleri ile bildirileri vardır.

3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmış olan Sayın Ersöz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Hamza YERLİKAYA

Bakan Yardımcısı

 

Aslen Sivaslı olan Hamza Yerlikaya, 3 Haziran 1976'da İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan Yerlikaya, Sakarya Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

17 yaşında büyükler kategorisinde dünya şampiyonu olarak dönemin Dünya Güreş Federasyonu (FILA) tarafından ‘Asrın Güreşçisi’ unvanına layık görülen Hamza Yerlikaya, sporculuk kariyerinde büyükler kategorisinde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazandı.

1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği altın madalyanın ardından 1997 yılında kendisine ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilen Yerlikaya, 2007 yılında spor hayatını noktaladı.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti 23. Dönem Sivas Milletvekili seçilen Hamza Yerlikaya, bu süre zarfı boyunca Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Müşavirliği, TBMM Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Komisyon üyeliği görevlerini de ifa etti. Milletvekilliği görevinin ardından 2012 yılında Güreş Federasyonu Başkanı seçilen Yerlikaya, 3 yıllık başkanlık süresinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görevine başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Av. Doç. Dr. Safa Koçoğlu

Bakan Yardımcısı

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesinden fakülte birincisi olarak 2011 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine tam burslu devam etti. 2013 yılında “Vasiyet Tasarrufunun Hükümsüzlüğü” konulu yüksek lisans teziyle Özel Hukuk Anabilim Dalı ikincisi olarak mezun oldu.

2018 yılında “Boşanmanın Çocuk Açısından Sonuçları” konulu tez çalışması ile İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalından doktor unvanı aldı.

Özel sektörde bir süre avukat olarak çalışan Koçoğlu, kamuda T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığında avukat, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında bakanlık müşaviri olarak görev aldı. 

2020-2023 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan ve 2022 yılında doçentlik unvanını alan Koçoğlu’nun, aynı yılda “Türk Medeni Kanunu’na Göre Vakıfların Kuruluşu, İşleyişi ve Sona Ermesi” adlı eseri yayınlandı. Diğer taraftan arabuluculuk faaliyetlerini de devam ettirdi. Çocuk ve gençlik hakları, ailenin güçlendirilmesi, sivil toplumun hakları, kadına yönelik şiddet, cinsiyet ayrımcılığı/eşitsizliği, sosyal dışlanma ve kalkınma alanlarında akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Öğrencilik yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında kurucu üyelik ve yöneticilikle beraber, başta gençlik olmak üzere hukuk, kültür-sanat, kadın ve insan hakları alanlarında ulusal ve uluslararası projelerin koordinatörlüğünü yürüttü.

3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca 22 Haziran 2023 tarihli 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Av. Doç. Dr. Safa Koçoğlu, bu tarihte göreve gelen en genç ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarihinde ilk kadın bakan yardımcısı oldu.