Gençlik ve Spor Genel MüdürüÖmer ALTUNSOY
Genel Müdür V.

 
Ömer Altunsoy, 1974 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. İlkokulu Samsun Mustafa Kemal İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimini ise Samsun İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun olduktan sonra, yine aynı üniversitede spor alanında Yüksek Lisansını tamamladı.
 
1997 yılında Samsun Vezirköprü ilçesine Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak atandı. 5 yıl Vezirköprü ve Samsun merkezde öğretmenlik yaptıktan sonra 2003 yılında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Valilik oluru ile Spor Şube Müdürlüğüne görevlendirildi. 3 yıl Spor Şube Müdürü ve 2 yıl da Gençlik Merkezi Müdürlüğü görevlerini yaptı. Daha sonra 2007 yılında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdür Vekilliği yaptı. 2008 yılında kurumdan ayrılarak Samsun Valiliği İl Özel İdaresinde Spor Koordinatörü olarak görev yaptı. 2009 yılı Aralık ayında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak asaleten atandı. 2012 yılı Eylül ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığına atanan Altunsoy, son olarak 22 Mart 2023 tarihi itibari ile Spor Hizmetleri Genel Müdür Vekili olarak görevini sürdürmektedir.
 
1988 yılında Judo sporuna başlayan Altunsoy, bu branşta Milli Takım Sporcusu olmayı başardı. Aynı zamanda Judo branşında 3. Kademe Kıdemli Antrenörlük ve siyah kemer 4.Dan belgesi ve 2. Kademe Masa Tenisi Antrenörlük belgesi sahibi olup yine Judoda Milli Hakemlik ve Milli Takım Antrenörlüğü yapmış olan Ömer Altunsoy, Judoda önceki dönemlerde Teknik Komite ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Öğretmenlik yaptığı dönemde 5 yıl kadar Judo antrenörlüğü yaptı ve Milli Takıma birçok sporcu kazandırdı. Avrupa Birliği Projelerinde yasal temsilci ve birçok Ulusal ve Uluslararası Spor etkinliklerinde Koordinatör olarak görev aldı. Aynı zamanda Dopingle Mücadele Komisyonu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Ömer Altunsoy evli olup “Furkan”, “Yunus Emre”, “Ahmet Talha” ve “Mehmet Akif” adında 4 erkek çocuk babasıdır.