Federasyon Tarihimiz

Türkiye Curling Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu’nun 20 Ocak 2015 tarihli ve 78 sayılı Bakanlık onayı ile Curling Branşı Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanlığı’ndan ayrılarak Genel Müdürlük bünyesinde “TÜRKİYE CURLING FEDERASYONU BAŞKANLIĞI” ismi altında kurulmuştur.

Spor Genel Müdürlüğü Federasyon Başkanları Seçim Yönetmeliği hükümlerine göre 21 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen seçimli olağan kurulda Türkiye Curling Federasyonu Başkanlı’na Kenan ŞEBİN seçilmiş ve akabinde 26 Şubat 2016 tarih ve 11 sayılı Bakanlık Oluru ile göreve başlamıştır. 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Federasyonlarının Teşkilat Çalışma, Görev, Yetki ve Sorumluluk Yönetmeliği’nin esas ve hükümler başlıklı 2. Bölüm ve 6. Maddesi gereği Federasyon Yönetim Kurulu listesi oluşturulmuş ve 05.05.2016 Bakanlık Onayı ile göreve başlamıştır.

MİSYON

Türkiye’de Curling sporunun her geçen gün bilinirliğini arttırmak, Curlingi her şehirde her yaştan insan tarafından kolay ulaşılabilen bir spor dalı haline getirmek, Curling ruhuna uygun sporcu ve antrenör yetiştirmek , ülkemizi uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil etmek için altyapıyı geliştirmektir.

VİZYON

Curling sporunda Dünyada ilklere imza atarak ülkemizi olimpiyatlarda temsil etmek, madalyalar kazandırmak, Curling ruhunu sonsuza kadar yaşamak ve yaşatmak, herkes tarafından bilinecek ve idol olacak sporcular yetiştirmek, ülkemizde Curlingi oynanabilir bir spor haline getirmektir.